Junak na złom

Wrześniowy weekend spędziłem z żonką w Beskidzie Niskim. Jest tu chyba jeszcze piękniej niż w Bieszczadach, a na pewno jest zdecydowanie mniej turystów. Mieszkaliśmy we wspaniałym miejscu. W Daliowej pod nr 13 w starych zabudowaniach powstaje coś o wiele więcej niż agroturystyka. Pięknie przebudowane budynki (chyża, stodoła, stara chata) kryją zaprojektowane ze smakiem przytulne pokoje i sale jadalne. Produkuje się tu sery z mleka kóz (własna hodowla), odbywają się szkolenia z serowarstwa, zielarstwa, zajęcia jogi z kozami (sic!!!), wykłady o pszczelarstwie i wiele innych aktywności. Siłą napędową jest para ex warszawiaków państwo Anna i Marek, którzy pokochali Beskid Niski i tu zapuszczają korzenie.

Jeden z wieczorów przegadaliśmy z panią Anną. Jednym z tematów były motocykle. Jako nastolatka nasza gospodyni uczyła się jeździć na junaku swojego dziadka. Jedna z przejażdżek zakończyła się wpadnięciem w pole ziemniaków, a niefortunna "kursantka" najadła się nie tylko strachu, ale i ziemi gdy wpadła z ustami rozwartymi w okrzyku przerażenia wprost w redlinę.

Po latach siostra pani Anny likwidując dom po zmarłym dziadku, nie informując siostry, kazała wyrzucić dziadkowego junaka do kontenera na gruz i złom!!! Motocykl przepadł bez wieści :-(

Przez chwilę milczeliśmy wszyscy.

Milczenie przerwała pani Anna. Mam jeszcze jedną rodzinną historię związaną z junakiem. W miejscowości Łąck pod Płockiem mieszkał (niestety nie zapamiętałem stopnia pokrewieństwa) X. Miał junaka, którego trzymał zawieszonego na hakach w stodole. Któregoś razu wyjechał na pogrzeb matki. W tym czasie...

...ktoś ukradł junaka, wpadłem w słowo kończąc opowieść, a po powrocie ten pan żył jeszcze tylko 2 tygodnie i zmarł prawdopodobnie z bólu po stracie matki i żalu po stracie junaka.

Skąd zna pan zakończenie?

Słyszałem tę historię kilka lat temu gdzieś w trasie pod Płockiem pijąc oranżadę pod sklepem od lokalesów siedzących tam z piwkiem w ręku. Opisałem ją na mojej stronie w opowieściach zasłyszanych przy ognisku. Jaki ten świat jest mały!!!

historia z junakiem